Tavros
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
spot_imgspot_img

Ελευθερία Μοσχάτου – ΠΑΟΚ 54-50

Σημαντική νίκη με 54-50 πέτυχε η Ελευθερία Μοσχάτου επί του ΠΑΟΚ για τη 2η αγωνιστική στην Α1 Μπάσκετ γυναικών.

AO Ελευθερία Μοσχάτου WB

Έκανε το χρέος της!

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα της A1 Γυναικών πανηγύρισε σήμερα η Ελευθερία Μοσχάτου με 54 – 50 επί του ΠΑΟΚ!

Στο 1ο δεκάλεπτο η Ελευθερία κατέφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-2. Ο «Δικέφαλοςτου Βορρά» με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» ανέτρεψε τα δεδομένα και βγήκε μπροστά στο σκορ με +1 (6-7). Η Οκογε μαζί με την Μπρούερ και την Κάλογουει κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους +5 (11 – 16). Οι φιλοξενούμενες έκλεισαν την 1η περίοδο με +5 (11-16).

Το σκορ στην 2η περίοδο ήταν αρκετά χαμηλό, με τον ΠΑΟΚ στα 3’ να είναι μπροστά με +5. Η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη με την Στούπα και την Νάτσκου στο «τιμόνι» κατάφερε να ισοφαρίσει (18-18). Η Καρακασίδου και η Οκογέ ήταν αυτές που στο 5’ χάρισαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (23-18). Η Καρλάφτη μείωσε για τον ΠΑΟΚ στον +1, με την Κάλογουει και την Οκογέ να απαντούν και να βγάζουν την ομάδα μπροστά με +6 (28-22). Η Ελευθερία έφυγε για τα αποδυτήρια με +9 (32-23).

Η Σταμάτη με το εύστοχο σουτ της, ήταν αυτή που άνοιξε το Β’ μέρος της αναμέτρησης (34-23). Όσο μείωνε η ομάδα του Αγγελίδη αλλά τόσο πίεζε η Ελευθερία (38-28). Ο ΠΑΟΚ με την Θεοδώρου και την Καρλάφτη μείωσε την διαφορά στους +6 (42-36). Οι γηπεδούχες έκλεισαν και την 3η περίοδο με (44-38).

Σε ένα νευρικό 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες μπήκαν με άλλη ενέργεια στο παρκέ (46-40). Στο 7’ του 4ου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω (48-47). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κυλούσαν πόντο -πόντο (51-49). Ο διαιτητής 2″ πριν το τέλος σφύριξε αντιαθλητικό φάουλ, με την Καρλάφτη να μετράει 1/2 βολές (52-50). Η Στούπα με τις 2 εύστοχες βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα με +4 (54-50).

Διαιτητές: Τηγάνης – Τσακιράκη – Λογοθέτης

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 32-23, 44-38, 54-50

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Καλογουέι 10 (2), Στούπα 2, Καρακασίδου 4, Νάτσκου, Σταμάτη 4, Σακουλάκη, Μυλωνάκη, Μπρίβερ 20, Οκόγιε 14.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 7, Κιολέογλου, Θεοδώρου 11 (1), Κατσαμούρη 2, Τόγια, Ουίλιαμς 2, Γουίλσον 11 (1), Καρλάφτη 11, Κολλάτου 6.