Tavros
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
spot_imgspot_img

Α1 Γυναικών: Ελευθερία Μοσχάτου – Παναθηναϊκος 58-84.

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού πέτυχε την όγδοη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, με τις “Αμαζόνες” να επικρατούν εύκολα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ελευθερία Μοσχάτου με 84-58. Αυτή έλαβε χώρα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Οι πράσινες έβαλαν νωρίς τις βάσεις της επικράτησής τους, με την Τσάστιτι Ριντ να γεμίζει εντυπωσιακά τη στατιστική της, την Έμιλι Πότερ να γράφει double-double και αρκετές ακόμη να έχουν θετική εμφάνιση. Οι Κάλογουεϊ – Μπρούερ ήταν οι πρώτες σκόρερ για τις γηπεδούχες, που έκλεισαν τον αγώνα με 6/19 τρίποντα και με 10 ασίστ για ενέα λάθη.

Κορυφαία για την ομάδα του Παναθηναϊκού ήταν η Ριντ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και η Πότερ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την Ελευθερία Μοσχάτου, Κάλογουεϊ και Μπρούερ σημείωσαν από 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

AO Ελευθερία Μοσχάτου WB

Ελευθερία Μοσχάτου – Παναθηναϊκός 58-84

Ο Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής με την Ελευθερία Μοσχάτου, κάτι που απέδειξε και στο γήπεδο, νίκησε με 58-84.

Στον πάγκο της ομάδας μας βρέθηκε,ο προπονητής της ανδρικής ομάδας, Γιώργος Σίμος! Οι πολυτιμότερες παίκτριες της σημερινής αναμέτρησης ήταν η Κάλογουεϊ και η Μπρούερ οι οποίες είχαν 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Kοντά στο σκορ βρισκόντουσαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (6-7). Ο Παναθηναϊκός με τις Ριντ και Πότερ στο 6΄ πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας τον +6 πόντων (6-16). Η Ελευθερία προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (11-23), οι φιλοξενούμενες όμως ήταν αυτές που κυριαρχούσαν στο παρκέ (13-28). Το δεκάλεπτο έληξε με (13-32), αλλά η αντεπίθεση συνεχίστηκε. Η ομάδα μας, με τις Μπρούερ και Κάλογουεϊ σημείωσε το (23-34) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια… Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 34-49, κλείνοντας το ημίχρονο με 38-52.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, οι φιλοξενούμενες κρατούσαν τα ηνία του σκορ με 45-63. Η Αλεξανδρή με τα εύστοχο σουτ της έφτασε την διαφορά στους +20, γεγονός που σήμανε και το τέλος του ενδιαφέροντος για τον νικητή. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν ο ρυθμός έπεσε, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 58-84.

Τα δεκάλεπτα: 13-32, 38-52, 49-65, 58-84

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κάλογουεϊ 20 (5/7 βολές, 3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στούπα, Καρακασίδου 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ), Νάτσκου, Σταμάτη 5 (1), Σακουλάκη 3 (1), Μυλωνάκη, Μπρούερ 15 (3/5 βολές, 6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ταμπάκου, Οκόγε 7 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 19 (5/5 βολές, 7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζιάκα 2, Κωτούλα 2, Παυλοπούλου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πότερ 13 (6/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παλάσκα, Κάρτερ 11 (2), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 6