Tavros
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
spot_imgspot_img

Α1 Γυναικών: Τρίτη η Ελευθερία Μοσχάτου 69-67 τις Εσπερίδες

Α1 Γυναικών, τρίτη θέση η Ελευθερία ΜοσχάτουΣε αγώνα playoff, η Ελευθερία Μοσχάτου νίκησε τις Εσπερίδες και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Την 3η θέση στο πρωτάθλημα κατέλαβε η ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου έπειτα από την μεγάλη νίκη της με 69-67 επί των Εσπερίδων. Η Ελευθερία Μοσχάτου έκανε το 3-0 στις αναμετρήσεις με την αντίπαλη ομάδα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την φετινή σεζόν του πρωταθλήματος!

AO Ελευθερία Μοσχάτου WB

Την 3η θέση στο πρωτάθλημα κατέλαβε η ομάδα μας έπειτα από την μεγάλη νίκη της με 69-67 επί των Εσπερίδων. Η Ελευθερια Μοσχάτου έκανε το 3-0 στις αναμετρήσεις με την αντίπαλη ομάδα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την φετινή σεζόν του πρωταθλήματος!

Άργησε να φανεί στην αναμέτρηση η ομάδα μας, με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη ομάδα να διαμορφώσει το 0-6. Με την Νεφέλη Στούπα στο «τιμόνι» και την Τζοάννα Ταμπάκου για συνοδηγό η Ελευθερι μείωσε στον +1 (11-12) και στην συνέχεια έκλεισε την 1η περίοδο με 20-13.

Με άλλη ενέργεια μπήκαν στο παρκέ οι Εσπερίδες. Η φιλοξενούμενη ομάδα με την Γουλφοκ για οδηγό κατάφερε να μειώσει (35-28) και έπειτα να κλείσει το ημίχρονο με την διαφορά στους +6 (37-31).

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά , η ομάδα του Γιώργου Σίμου κρατούσε ένα προβάδισμα ασφαλείας των +4 (48-44). Παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκλεισε και την 3η περίοδο με 50-44.

Στην τελευταία περίοδο ήρθαν τα πάνω – κάτω (61-61). Οι δυο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» στο δεκάλεπτο (68-65). Οι Εσπερίδες προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση όμως η ομάδα μας ήταν αυτή που είπε την τελευταία κουβέντα, γράφοντας το 69-67 και κατακτώντας την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Ζιώγας – Φραγκούλη – Τζίμης.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-31, 50-44, 69-67.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Καλογουέι 11 (3), Στούπα 13 (1), Καρακασίδου 20 (1), Νάτσκου 2, Σταμάτη 6, Καλαποθαράκου, Μπρούερ 13, Ταμπάκου 4.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛ. (Σόφτσης): Γασπαράτου, Πρίφτη, Κορρέ 17 (3), Μπενέκη 2, Μαργέλου 5 (1), Κασάπογλου 3, Χίγκινς 16 (1), Γούλφολκ 24 (2).